VII Festiwal Sztuk Bożonarodzeniowych

Home/Aktualności/VII Festiwal Sztuk Bożonarodzeniowych

VII Festiwal Sztuk Bożonarodzeniowych

Okres Bożego Narodzenia w Niepublicznej Szkole Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Niewodnicy Kościelnej ma zawsze bardzo uroczysty charakter.

Już na początku grudnia budowana jest z dużym rozmachem Szopka Bożonarodzeniowa z realistycznymi figurami.  W ostatnim dniu nauki przed feriami odbywa się Wigilia, do której zasiadają wszyscy uczniowie wraz   z nauczycielami i rodzicami. W tym roku było to ok. 200 osób. Na stołach zawsze jest 12 potraw przygotowanych przez własną kuchnię. Wszystko odbywa się zgodnie zgodnie z tradycją chrześcijańsko – polską.

W tym czasie, bo też już od początku grudnia czynione są przygotowania do Festiwalu Sztuk Bożonarodzeniowych.

Już po raz ósmy  Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niewodnicy Kościelnej zorganizowała VIII Festiwal Sztuk Bożonarodzeniowych.

Składa się on z Konkursu Plastycznego „Białe Boże Narodzenie barwami malowane” oraz prezentacji wokalnych „Kolędy i pastorałki głosami dziecięcymi wyśpiewane”.

Z każdym rokiem bierze w nim udział coraz więcej uczestników i już nie tylko z województwa podlaskiego, ale i z Polski (np. szkoła z Chełmna). W tegorocznym wzięło udział ok. 2 tys. uczestników z 90 szkół i przedszkoli.

Celem konkursu jest nawiązanie do bogatej tradycji tworzenia dzieł malarskich przez wielu artystów przez wszystkie stulecia, których inspiracją były Święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie „wyzwolone” wśród uczniów wyobraźni plastycznej i „przelanie” na papier obrazów powstałych z przeżyć wigilijnych  i bożonarodzeniowych.

Najpierw został  rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Komisja miała trudne zadanie, a poziom oceniono jako bardzo wysoki. Pierwsze miejsca zajęli: w kategorii – przedszkole Aleksandra Tofi z Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Chełmie, w kategorii klas I – III Mateusz Pietrowcow ze Szkoły Podstawowej w Wasilkowie, a w kategorii klas IV – VI Zuzanna Kłosko z Zespółu Szkół i Placówek Oświatowo- Wychowawczych w Surażu.

W szkole powstała wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych.

Finał wokalny festiwalu odbył się 22 stycznia 2017 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej  w Niewodnicy Kościelnej.  W tym roku łagodna zima nie zakłóciła przyjazdu uczestników Festiwalu. Przyjechali do nas uczniowie wraz z nauczycielami  z wielu szkół podstawowych województwa podlaskiego i Polski.

Koncert finałowy odbył się w niedzielę 22 stycznia 2017 roku przy licznym udziale rodzin, mieszkańców i zaproszonych gości. Przy żłóbku i choince  uczniowie i przedszkolacy  śpiewali kolędy i pastorałki. Odbyły się również Jasełka w wykonaniu uczniów szkoły w Niewodnicy. Grupa uczniów z klas IV – VI zagrała  kolędę  na  dzwonkach chromatycznych. Na zakończenie dzieci wraz z nauczycielkami zaśpiewali wspólnie pastorałkę.

Na uroczystości obecny był abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki, który osobiście wręczał nagrody, P. Witold Karczewski, Prezes Izby  Przemysłowo – Handlowej, P. Hanna Marek, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Białymstoku, P. Joanna Kondzior, przedstawicielka  P. Antoniego Pełkowskiego – Starosty Białostockiego, P. Elżbieta Ufnal, przedstawicielka Wojewody Podlaskiego P. Bohdana Paszkowskiego, P. Grzegorz Jakuć, Wójt Gminy Turośń Kościelna,  P. Adam Wiński, Dyrektor PFRON – u, P. Leszek Kondzior – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Turośń Kościelna wraz z Radnymi, Ksiądz Proboszcz Andrzej Sadowski, Pan Zdzisław Narel, Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy, Pan Artur Kosicki, doradca Ministra rolnictwa Pana Krzysztofa Jurgiela.

Kolejny Festiwal Sztuk Bożonarodzeniowych odbędzie się za rok. Zapraszamy do uczestnictwa.

 

By | 2017-06-06T22:45:10+00:00 Styczeń 30th, 2017|Aktualności|0 Comments

About the Author: